Kontakt

G Schildts Vandringspris

"Bästa hund av annan ras"

Statuter

Beskrivning Statyett på hund som står på en stenplatta.
Donator Priset har skänkts av G Schildt, Västtyskland, 1979.
Tilldelas

Priset utdelas av SVK:s styrelse efter verksamhetsårets slut. Priset tilldelas föraren av den hund inom SVK:s ansvarsområde, som inte är av rasen korthårig eller strävhårig vorsteh och som enligt SVK:s styrelse varit den på jaktprov mest framgångsrika under verksamhetsåret.

Som merit skall endast räknas resultat från jaktprov vid vilken hunden blivit godkänd i samtliga grenar, dvs. erövrat lägst tredje pris.

Endast de två bästa resultaten ska räknas. Sammanlagda poängen för dessa resultat är avgörande.

För att skilja på vid jaktprov likvärdiga hundar skall hänsyn tagas till meriter från i första hand viltspårprov och i andra hand utställning.

Härtill föreligger kravet att föraren av den vinnande hunden skall vara en god representant för SVK:s ideal i fråga om sportmanship och övrig föraretik.

Erövras Priset skall vara ständigt vandrande.
Gravyr etc Årtalet, hundens och förarens namn skall ingraveras till priset hörande platta.

Utdelat

 2016 Skrämmens D-Environ Therese och Martin Holmberg, Skärhamn
 2015 Unni Ingemar Johansson, Kungälv
 2014 Münsterhusets Fair Peter von Ehrenheim, Enköping
 2013 Beslut om vinnare avvaktas 
 2012  Prästgårdens B-Approx  Ingemar Johansson, Kungälv
 2011  Prästgårdens B-Approx  Ingemar Johansson, Kungälv
 2010  Prästgårdens B-Approx  Ingemar Johansson, Kungälv
 2009  Münsterhusets Benelli  Robin Morgan, Malmö
 2008  Vassfjärdens Elle/gr münsterländer  Claes Kennedy Nordqvist
 2007  Contessa av Miessevari/vizsla  Eva Kits Nilsson
 2006  Busvizlans Cimbora Csiri/vizsla  Eva Sundqvist, Hallstahammar
 2005  Hedängens Engla/kl münsterländer  Tomas Olofsson, Tidaholm
 2004  Lindbysens Hozz/kl münsterländer  Patrik Svanberg, Örebro
 2003  Rotuas G-Tindra/kl münsterländer  Tomas Olofsson, Tidaholm
 2002  Alla Vår Rättrådige Rickard/långh vorsteh  Örjan Thorén, Örebro
 2001  Schackarnas Chivas-Regal/långh vorsteh  Bodel Sundström, Östersund
 2000  Väsbys Falco/kl münsterländer  Ola Granath, Jönåker
 1999  Münstergårdens Thyr/kl münsterländer  Bengt Danielsson, Hässleholm
 1998  Väsbys Falco/kl münsterländer  Ola Granath, Jönåker
 1997  Huvigas Bennie/korth vizsla  Eva Sundqvist, Strömsholm
 1996  Lejonbackens Skruttan/långh vorsteh  Björn Hansson, Djurhamn
 1995  Vadoca Mikor/korth vizsla  Kristina Pettersson, Skärblacka
 1994  Lejonbackens Skruttan/långh vorsteh  Björn o Kickan Hansson, Djurhamn
 1993  Gydjans Basta Kask/breton  Egon Hedman, Katrineholm
 1992  Fanta/breton  Marie Nylander, Visby
 1991  Ringmurens Truls/kl münsterländer  Oddbjörn Solberg, Visby
 1990  Tass/kl münsterländer  Jan Olof Hahn, Obbola
 1990  Gydjans Freja/breton  Börge Åhlsjö, Västerås
 1989  Gydjans Freja/breton  Börge Åhlsjö, Västerås
 1988  Prisma/breton  Mats Ryderheim, Malmö
 1987  Beyaz Bonnie Tyler/breton  Gunnel Malm-Hedman, Katrineholm
 1986  Falkentorps Orri/kl münsterländer  Ursula Möller, Ullared
 1985  Pierre/breton  Harald Ryderheim, Malmö
 1984  Ego/kl münsterländer  Jan-Olov Hahn, Obbola
 1983  Ego/kl münsterländer  Jan-Olov Hahn, Obbola
 1982  Sandra Dee of Beyaz/breton  Börge Åhlsjö, Västerås
 1981  Sandra Dee of Beyaz/breton  Börge Åhlsjö, Västerås
 1980  Ej utdelat
 1979  Ej utdelat