Kontakt

Tennskålen

"Bästa tik, korthårig vorsteh"

Statuter

Beskrivning Tennskålen.
Donator Priset skänkt av SSK i samband med SVK:s 70-årsjubileum 1987.
Tilldelas

Priset tilldelas föraren av den bästa tik av rasen korthårig vorsteh med följande minimikrav:

  • Skall ha erövrat minst två pris på jaktprov (oavsett klass).
  • Därav skall minst ett vara ett 1:a-pris med minst 8 p på fält.
  • Endast de två bästa resultaten ska räknas. Sammanlagda poängen för dessa resultat är avgörande.
  • Skall ha lägst "Very Good" på officiell utställning.
  • Vid lika poäng erövrar den yngsta hunden priset.

Härtill föreligger kravet att föraren av den vinnande hunden skall vara en god representant för SVK:s ideal i fråga om sportmanship och övrig föraretik.

Erövras

Priset erövras för alltid efter tre inteckningar men skall dock vandra i minst 10 år varför tex. en 4:e inteckning kan vara utslagsgivande.

Gravyr etc Årtalet, hundens och förarens namn skall ingraveras.

Utdelat

 2016 Jägarhoppets Karma Magdalena & Mikael Danielsson, Borås
 2015 Ripuddens Baronessa Tommy Kans, Djursholm
 2014 Carnbrings Laleh Claes Carnbring, Kolbäck
 2013 Ripuddens Axa Tommy Kans, Djursholm
 2012  Rakka  Lennart Andersson, Vännäs
 2011  Jaktfröydens Bailey  Joakim Sköld, Karlstad
 2010  Ormkullens E'Tigra  Jeanette & Mikael Burck
 2009  Ganjo's Arya  Anette Gustafsson, Härnösand
 2008  Zyndyrella  Sten Rönnerling, Höör
 2007  Fjäll-Liens Lady  Gunnar Andersson
 2006  Charleswood Izabelle  Erik Eriksson/Susanne Aalto, Vallentuna
 2005  Klevenportens pp Vilya  Annika Bergqvist, Matfors
 2004  Fågelbergets Ghira  Fredrik Norman, Matfors
 2003  Ormkullens Cobra  Janette Burck, Malmberget
 2002  Godrings Walsa  Annchristine Skaili, Arvidsjaur
 2001  Kolvmakarens Akita  Per-Olof Stenmark, Skellefteå
 2000  Tvärnypets Caztra  Helen Marklund, Arvidsjaur
 1999  Andtrutens Britten  Jörgen Rönnberg, Krokom
 1998  Jazza  Christina Westling, Björkvik
 1997  Jazza  Christina Westling, Björkvik
 1996  Andtrutens Ada  Per Gustafsson, Gävle
 1995  Aqila  Annika Bergqvist, Matfors
 1994  Orremyras F'Wilda  Lena Johnsson, Visby
 1993  Cita-X  Sture Blom, Luleå
 1992  Geggens Nadja  Arne Johansson, Perstorp
 1991  Fredsmarkens Raska  Christian Larsson, Huskvarna
 1990  Mon-Ami av Dahlwinn  Barbro Sundin, Föllinge
 1989  Geggens Nadja  Arne Johansson, Perstorp
 1988  Querida  Leif Magnusson, Visby
 1987  Cintha  Lambart von Essen, Nyköping