Du är här

Katalog utställningen i Åstorp 26/11

På SVK Södras hemsida ansvarar lokalavdelningen för sitt eget innehåll.

 

Lördag  2022-11-26

 

Domare och ringsekreterare

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                  

 

Domare: BRITT-MARIE DORNELL

Domaraspirant: ANCI NIKLASSON (strävhårig vorsteh)

 

 

 

Ringsekreterare: Anneli Nilsson

Ringsekreterare: Ylwa Fritzdorf

 

Bestyrelse

 

KOMMISSARIE: Agneta Ericsson

CUA: Lena Karén

LEDAMOT: Lotta Hansen

LEDAMOT: Lotta Fogde Andréasson

 

 

KORTHÅRIG VORSTEH / GERMAN SHORTHAIRED POINTER

KLEINER MüNSTERLÄNDER / SMALL MÛNSTERLANDER

STRÄVHÅRIG VORSTEH / GERMAN WIRE-HAIRED POINTER

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

                    Tack till alla våra sponsorer!

 

 

 

 

 

 

 

ANMÄLDA HUNDAR

 

C            ANGER ATT HUNDEN SKALL ERÖVRA YTTERLIGARE ETT CERTIFIKAT FÖR ATT ERHÅLLA UTSTÄLLNINGSCHAMPIONAT

 

S            ANGER ATT HUNDEN ÄR FÖRHINDRAD ATT TÄVLA OM CERTIFIKAT

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

DOMARE: BRITT--MARIE DORNELL

 

KORTHÅRIG VORSTEH

GERMAN SHORTHAIRED POINTER

 

TIKAR                                                                             VALPKLASS

 

1            Stenbitens Atom Aska SE32084/2022  FÖDD 2022-03-25, E. Glivarps Xenophilius Lovegood , U. Nyfjellets Hdg Elsa , Uppf Wingren Tommy, Jung Bodil, Klågerup , Ägare Liselott Borslin, Bjärred

 

KLEINER MÛNSTERLÄNDER

SMALL MÛNSTERLANDER

 

TIKAR                                                                             VALPKLASS

 

2            Munsterhusets Isa SE35819/2022  FÖDD 2022-05-03, E. SE VCH J Vägestorps Loke , U. J Munsterhusets Elda , Uppf Morgan Robin, Limhamn , Ägare Åkesson Günther Kerstin, Mörarp

 

3            Örkellyng Betzy SE27563/2022  FÖDD 2022-03-26, E. Tjärtorps Vildaslånbär , U. Hyltebäckens Yezzie , Uppf Tagesson Robin, Örkelljunga , Ägare Tagesson Kristina, Munka-Ljungby

 

4            Örkellyng Bibbi SE27562/2022  FÖDD 2022-03-26, E. Tjärtorps Vildaslånbär , U. Hyltebäckens Yezzie , Uppf Tagesson Robin, Örkelljunga , Ägare Tagesson Robin, Örkelljunga

 

STRÄVHÅRIG VORSTEH

GERMAN WIRE-HAIRED POINTER

 

TIKAR                                                                             VALPKLASS

 

5            Graesmarkens Opal SE44978/2022 BSK  FÖDD 2022-04-08, E. Lille Skovbo's Ibsen , U. Dina , Uppf Jörgensen Pia, Danmark , Ägare Agmell Zethraeus Fredrik, Furuby

 

6            Harsätras Alfa SE26046/2022 BSK  FÖDD 2022-03-22, E. J Kragborg Bob , U. J Garnvikens Idimma , Uppf Eriksson Ola, Mellösa , Ägare Pär Svan, Vejbystrand

 

 

KORTHÅRIG VORSTEH

GERMAN SHORTHAIRED POINTER

 

HANAR                                                                       JUNIORKLASS

 

7            Tango Du Rio Parana SE46030/2022  FÖDD 2022-01-30, E. Nescafe Du Rio Parana , U. Pretty Du Rio Parana , Uppf Boucher Luciano, Frankrike , Ägare Mostert Christo, Kävlinge

 

8            Tappra Sqipp SE17947/2022  FÖDD 2022-01-22, E. SE UCH NO UCH SE JCH Teiens Peregrin , U. SE UCH FI JCH SE JCH LD STARTKLASS RLD N&F&A & SE RALLY CH SE VCH & FI UCH Tappra Sazoo , Uppf Järvinen Philippa, Kolsva , Ägare Nilsson Åsa, Eslöv

 

                                                                             UNGHUNDSKLASS

 

9            Hunt Hard Gundogs Conti Riff SE31501/2021  FÖDD 2021-04-01, E. Caput Altum Lektor , U. SE VCH J SE JCH Hunt Hard Gundogs Atomic Lava , Uppf Mostert Christo, Johansson Louise, Löddeköpinge , Ägare Elmlund Bo, Elmlund Pia, Laholm

 

                                                                        BRUKS / JAKTKLASS

 

10          Hazi SE33408/2019  FÖDD 2019-04-14, E. NO V-15 Absolute Action's Bennelli , U. J SE UCH Stenbitens Stella , Uppf Herrlin Arne, Kristianstad , Ägare Andersson Bo-Göran, Degeberga

 

11          J Hunt Hard Gundogs Brave Baron SE20860/2020  FÖDD 2020-02-17, E. NO UCH NO JCH Tiurjegerns Solo Av Sognexpressen , U. SE VCH SE UCH SE JCH Michrima Flinga , Uppf Mostert Christo, Johansson Louise, Löddeköpinge , Ägare Elmlund Bo, Elmlund Pia, Laholm

 

12          J SE VCH Hunt Hard Gundogs Conti Mocca SE31504/2021  FÖDD 2021-04-01, E. Caput Altum Lektor , U. SE VCH J SE JCH Hunt Hard Gundogs Atomic Lava , Uppf Mostert Christo, Johansson Louise, Löddeköpinge , Ägare Holmquist Susann, Nävlinge

 

13          Änglavingens Amor SE30129/2020  FÖDD 2020-04-14, E. J Jaktfröydens Bbb Grave Digger , U. J SE UCH Michrima Foxy , Uppf Ingered Joakim, Vellinge , Ägare Ström Natalie, Svalöv

 

                                                                                VETERANKLASS

 

14          C.I.E. DK JV-14 DK V-14 NO JV-14 Björnkärrets King Olov SE45889/2013  FÖDD 2013-06-30, E. C.I.B. SE UCH DK UCH NO UCH NO JCH NO J(K)CH Aron , U. J Björnkärrets Gräfin Gisela , Uppf Gullberg Lennart, Lindome , Ägare Mandahl Eva-Britt, Onsala

 

TIKAR                                                                         JUNIORKLASS

 

15          Björnkärrets Rocks Sally SE63536/2021  FÖDD 2021-09-03, E. SE VCH J SE UCH NORD JV-15 Björnkärrets Mr Elton , U. Malomközi Jetta , Uppf Gullberg Lennart, Lindome , Ägare Gullberg Lennart, Lindome

 

16          J Marionviolet's Aurora SE27746/2022  FÖDD 2021-10-04, E. Hunt Hard Gundogs Atomic Flash , U. C.I.B. SE UCH NO UCH NORD UCH NO J(K)CH Södorpfjellets Ria , Uppf Andersen Marion Violet, Norge , Ägare Mostert Christo, Kävlinge

 

 

 

 

                                                                        BRUKS / JAKTKLASS

 

17          Hunt Hard Gundogs Conti Coco SE31495/2021  FÖDD 2021-04-01, E. Caput Altum Lektor , U. SE VCH J SE JCH Hunt Hard Gundogs Atomic Lava , Uppf Mostert Christo, Johansson Louise, Löddeköpinge , Ägare Mostert Christo, Johansson Louise, Kävlinge

 

18          J Sandlands Cula SE43177/2020  FÖDD 2020-06-12, E. SE JCH Trubadurens Mighty Sam Mcclain , U. SE JCH SE FBCH Sandlands Bettie , Uppf Sandell Erik, Färjestaden , Ägare Eklund Linda, Blentarp

 

19          J SE VCH Tappra Sälla SE35053/2020  FÖDD 2020-04-24, E. Jaime von Den Donau-Wirbeln , U. SE VCH J SE UCH SE JCH RLD N LD STARTKLASS Tappra Scruttan , Uppf Järvinen Philippa, Kolsva , Ägare Bülow Åse, Heberg

 

                                                                                   ÖPPEN KLASS

 

20          Jägarhoppets Behagliga Yra SE25176/2019  FÖDD 2019-03-16, E. FI JCH SE JCH Jokilakian Oami , U. C.I.B. NORD UCH SE JCH Jägarhoppets Karma , Uppf Danielsson Mikael, Danielsson Magdalena, Borås , Ägare Olsson Kjell, Höganäs

 

21          SE VCH Kolvikens Yrväder SE32381/2019  FÖDD 2019-04-16, E. SE JCH Trubadurens Mighty Sam Mcclain , U. SE VCH SE JCH Carnbrings Sigi , Uppf Eriksson Martin, Falun , Ägare Olsson Elmér Tina, Dalby

 

22          Trubadurens Emmylou Harris SE23787/2020  FÖDD 2020-02-20, E. J Jaktfjällans Pulver , U. J Trubadurens Carmen-Mcrae , Uppf Landén Cecilia, Svedala , Ägare Andersson Camilla, Blentarp

 

23          Trubadurens Patsy Cline SE17767/2019  FÖDD 2019-01-22, E. SE JCH Nestor-Polkus Vom Pfahldorf , U. J Trubadurens Carmen-Mcrae , Uppf Landén Cecilia, Svedala , Ägare Andersson Camilla, Blentarp

 

                                                                             UPPFÖDARKLASS

 

              UPPFÖDARE:  Mostert Christo, Johansson Louise, Kävlinge, Kennel Hunt Hard Gundogs

              TÄVLAR MED:    9   11   12   17

 

KLEINER MÛNSTERLÄNDER

SMALL MÛNSTERLANDER

 

HANAR                                                                       JUNIORKLASS

 

24          Rauköns Lubbe SE69393/2021  FÖDD 2021-10-31, E. SE VCH DK V-21 Caspar Vom Keilerbruch , U. SE VCH SE UCH DK UCH SE JCH Rauköns Lykke , Uppf Nilsson Benny, Ståhlberg Katja, Visby , Ägare Markehed Lena, Båstad

 

                                                                        BRUKS / JAKTKLASS

 

25          J Munsterhusets Figo SE37506/2019  FÖDD 2019-05-31, E. C.I.B. SE UCH Gråsidingens Hirs , U. C.I.B. SE UCH DK UCH SE JCH Munsterhusets Tikka , Uppf Morgan Robin, Limhamn , Ägare Nilsson Gerd, Lund

 

TIKAR                                                                   UNGHUNDSKLASS

 

26          Jaktjyckens Axa SE47124/2021  FÖDD 2021-05-30, E. NORD VCH SE&DK UCH SE VCH DK SCH SE UCH DK UCH DK JCH SE JCH Simba , U. J Herrskapets Ula , Uppf Karlsson David & Eklund Sara, Karlsborg , Ägare Barnekow Henrik, Vinslöv

 

27          Skrämmens M-Helga SE29242/2021  FÖDD 2021-03-14, E. Diesel , U. J Skrämmens F-Tyra , Uppf Holm Linda, Johansson Ingemar, Ytterby , Ägare Stephan Svensson

 

                                                                        BRUKS / JAKTKLASS

 

28          J Munsterhusets Elda SE37119/2017  FÖDD 2017-05-28, E. DK JCH Nesko Vom Heeker Eichengrund , U. C.I.B. SE UCH DK UCH SE JCH Munsterhusets Tikka , Uppf Morgan Robin, Limhamn , Ägare Åkesson Günther Kerstin, Mörarp

 

29          J SE VCH Münsterkullens Pentax SE32389/2019  FÖDD 2019-04-13, E. J DK JCH Uri Vom Kiefernwalde , U. SE VCH J SE UCH SE JCH SE FBCH Münsterkullens Fyra Ess , Uppf Holgersson Björn, Holgersson Ann, Alingsås , Ägare Holgersson Björn, Vårgårda

 

30          J Rauköns Lexie SE29823/2020  FÖDD 2020-03-28, E. Sneppegården d'cognac , U. SE VCH SE UCH DK UCH SE JCH Rauköns Lykke , Uppf Nilsson Benny, Ståhlberg Katja, Visby , Ägare Ståhlberg Katja, Nilsson Benny, Visby

 

31          Vildatyras Ella Elle SE65615/2020  FÖDD 2020-11-11, E. SE VCH J NL CH WW-18 C.I.B. & NORD&FI UCH NO VV-22 Münsterkullens Riddar Kato , U. Vildatyras Axa , Uppf Bergenudd Markus, Berlin Anna, Dalby , Ägare Nyberg Marie, Kungsbacka

 

                                                                                   ÖPPEN KLASS

 

32          Hirsch Fänger's Y' Pennywise SE53937/2020  FÖDD 2020-08-21, E. SE VCH J NL CH WW-18 C.I.B. & NORD&FI UCH NO VV-22 Münsterkullens Riddar Kato , U. SE VCH Hirsch Fänger's Vinci , Uppf Lundberg Annisett, Nordahl Mattias, Rydaholm , Ägare Lundberg Annisett, Lundberg Mattias, Rydaholm

 

33          Hyltebäckens Yezzie SE48205/2019  FÖDD 2019-07-29, E. Hyltebäckens Jasper , U. Kezz , Uppf Rasmussen Annette, Wideman Maria, Vetlanda , Ägare Tagesson Robin, Örkelljunga

 

34          Hyltebäckens Zazza SE59840/2020  FÖDD 2020-10-12, E. Hyltebäckens Tajson , U. Hyltebäckens Sussi , Uppf Rasmussen Annette, Wideman Maria, Vetlanda , Ägare Rönnberg Natalie, Ängelholm

 

 

 

 

 

STRÄVHÅRIG VORSTEH

GERMAN WIRE-HAIRED POINTER

 

HANAR                                                                       JUNIORKLASS

 

35          Lyckstaborgs Bob SE66222/2021 BSK  FÖDD 2021-09-24, E. J SE UCH DK UCH NORD V-21 BA CH SE JCH SE&DK&FI&NO UCH NORDIC CH NO V-22 Börjedals Frans , U. SE VCH SE JCH SE FBCH Pimen's Cajsa , Uppf Ask Göran, Ask Anneli, Blentarp , Ägare Rutger Clovén

 

36          Lyckstaborgs Börje SE66226/2021 SSK  FÖDD 2021-09-24, E. J SE UCH DK UCH NORD V-21 BA CH SE JCH SE&DK&FI&NO UCH NORDIC CH NO V-22 Börjedals Frans , U. SE VCH SE JCH SE FBCH Pimen's Cajsa , Uppf Ask Göran, Ask Anneli, Blentarp , Ägare Strand Lars-Henning, Broby

 

37          Skyttegårdens A-Logan SE19418/2022 BSK  FÖDD 2022-01-29, E. Nobby Vom Hechtsgraben , U. Asti , Uppf Johansson Glenn, Sjöbo , Ägare Karén Johan, Svängsta

 

                                                                             UNGHUNDSKLASS

 

38          Brevikens Järry SE58589/2021 BSK  FÖDD 2021-08-25, E. Horsfjärdens Mh-Good Looking , U. SE VCH J SE UCH SE JV-15 Brevikens Gördis , Uppf Eriksson Agneta, Höör , Ägare Norén Jasmine, Höör

 

                                                                        BRUKS / JAKTKLASS

 

39          J Kragborg Bob SE34225/2019 SK  FÖDD 2019-02-17, E. DK JCH Kaerholt Sax , U. Kargborg Elsa , Uppf Christine Due, Danmark , Ägare Rahm Maud, Kungsbacka (Specialtecken: C)

 

 

40          von Der Kneipe's Don SE56418/2022 BSK  FÖDD 2020-11-18, E. Nando Vom Düwelsbarg , U. Vinnie II Vom Liether-Moor , Uppf Hansen Thomas & Andersen Majken S., Danmark , Ägare Widman Fredrik, Svedala

 

                                                                              CHAMPIONKLASS

 

41          BA CH DK UCH J NO V-22 NORD V-21 NORDIC CH SE JCH SE UCH SE & DK & FI & NO UCH Börjedals Frans SE42555/2019 SSK  FÖDD 2019-06-11, E. DK BRCH DK JCH SE JCH INT JCH Kaerholt Mads , U. BA CH SE UCH DK UCH NO UCH NO V-22 SE JCH Sansas Black Beauty , Uppf Nilsson Stefan, Onslunda , Ägare Nilsson Stefan, Onslunda

 

TIKAR                                                                         JUNIORKLASS

 

42          Börjedals Hibiskus SE21436/2022 SSK  FÖDD 2022-02-06, E. Horsfjärdens Mh-Good Looking , U. BA CH SE UCH DK UCH NO UCH NO V-22 SE JCH Sansas Black Beauty , Uppf Nilsson Stefan, Onslunda , Ägare Mats Andersson, Eslöv