Augusti är här med flertalet efterlängtade premiärer. Jakten efter räv och grävling har precis börjat, jakten efter ripa och skogsfågel närmar sig med stormsteg och bockjakten ska in där emellan. Med de nya jakttiderna kom även vissa förändringar vid användning av hund. Tidigare har vi fått använda lös hund efter grävling från jaktstart, 1 augusti. Premiären med hund infaller nu inte för än den 21 augusti. Men den för oss kanske viktigaste händelsen i augusti är att vi från och med den 16 augusti får möjlighet att åter släppa våra hundar på fält för träning.
Det är mycket viktigt att vi respekterar dessa datum och tar vårt ansvar som följer av den frihet vi faktiskt har, att få jaga med lös hund. Allt för att vi även i framtiden ska ha möjligheten att ägna oss åt det roligaste som finns, jakt med lös hund.
Vi ser nu alla fram emot en fantastisk höst med många nya minnen från alla de jakter och träningar som kommer att genomföras med våra bästa vänner hundarna.
Sedan närmar sig den stora dagen med stormsteg då jakten efter ripa och skogsfågel börjar 25 augusti.