Frågestund med Erling Strandberg, SKK
18 februari genomfördes en frågestund kring släktskapsindex med Erling Strandberg, sakkunnig på SKK.
Släktskapsindex är ett hjälpmedel som vi kan använda för att lättare bevara/öka den genetiska variationen i en ras. Med hjälp av släktskapsindex är det möjligt att hitta och ta vara på hundar som är mindre släkt med övriga hundar i rasen än genomsnittet.
Vi har köpt in släktskapsberäkningar från SKK för raserna kleiner münsterländer, kort- och strävhårig vorsteh samt ungersk viszla.
Frågestunden finns att se i efterhand på SVK´s youtube kanal: Frågestund med Erling Strandberg kring släktskapsindex
För att få ut det mesta av frågestunden förbered med att titta på Erlings introduktion till släktskapsindex innan 18 februari. Klicka på bilden till höger för att se Erlings föreläsning.
Läs mer om släktskapsindex i artikeln "Ta vara på hundar med låga släktskapsindex" från Hundsport special nr. 4 2025.
