SVK Småland-Östergötland
Aktuellt
Aktuellt från SVK
Information om utveckling av vorsteh.se
Det har med all sannolikhet inte undgått någon medlem vilka utmaningar det har varit att bygga vorsteh.se på ny plattform.
Trots den senaste (2022-2024) satsningen på en extern välrenommerad IT-aktör så blev processen långdragen, dyr, resultatet ofullständigt samt på toppen byggd på gammal version som måste byggas om.
Med ovanstående samt tidigare erfarenhet av uppbyggnader av vorsteh.se i minnet så har SVK/HS beslutat att SVK kommer att anslutas till SKK Start.
Betalningsproblem på vorsteh.se
Vorsteh.se har dessvärre problem med betalningslösningen både för medlemskap och provanmälan. IT-teamet har jobbat med att hitta lösningar för att få betalningar till medlemskap att fungera men tyvärr så tillstöter det hela tiden nya problem som är extremt svåra att lösa. På toppen så har vår betallösningsleverantör Payson beslutat att avsluta samarbetet med mindre kunder och endast satsa på storkunder. Detta innebär att inga lokalavdelningar har fungerande betalningslösningar för avdelningens olika aktiviteter. Alltså två olika problem som måste lösas snarast.
Funderar du på att köpa en kleiner münsterländervalp?
Då är du välkommen till detta webbinarium där vi informerar och diskuterar runt rasens användning och vad man bör tänka på när man ska köpa valp.
Information från SKK:s jakthundskommitté
SKK:s jakthundskommitté bjuder in alla medlemmar i special- och rasklubbar med jakthundar till ett digitalt informationsmöte. Kommittén kommer informera om aktuella projekt och kommande kennelfullmäktige.
Fullmäktige 2025
Fullmäktige 2025 kommer arrangeras på Scandic Hotell i Upplands Väsby helgen 24-25/5. Fullmäktigeförhandlingar på lördagen och diskussioner på söndagen.