SVK JV Medlemsdag i Jämtland och Västernorrland
I flera år har SVK JV haft en medlemshelg på en gemensam plats inom lokalavdelningens
geografiska område. Ett år var det få deltagare följt av ett år med så pass få deltagare att
styrelsen tyvärr fick ställa in medlemshelgen med anledning av för få anmälda.
Styrelsen har genom en enkät frågat medlemmarna vad de vill göra för aktiviteter
under året där fler medlemmar röstat för en medlemsdag, framför en medlemshelg.
Det beslutades att prova hålla en medlemsdag - En i Jämtland och en i Västernorrland. Vad
det verkar blev det succé på båda platserna. Totalt deltog närmare 50 medlemmar(!).
geografiska område. Ett år var det få deltagare följt av ett år med så pass få deltagare att
styrelsen tyvärr fick ställa in medlemshelgen med anledning av för få anmälda.
Styrelsen har genom en enkät frågat medlemmarna vad de vill göra för aktiviteter
under året där fler medlemmar röstat för en medlemsdag, framför en medlemshelg.
Det beslutades att prova hålla en medlemsdag - En i Jämtland och en i Västernorrland. Vad
det verkar blev det succé på båda platserna. Totalt deltog närmare 50 medlemmar(!).
Medlemsdagen i Jämtland
I Jämtland hölls medlemsdagen i Getåsen hos Forswards Hund & Jakt. Vi började dagen med kaffe och smörgås samtidigt som arrangörerna informerade om dagen. Temat för dagen var en genomarbetad hund med olika stationer som upplägg där vi tränade på att vara lugn i
flog, spår, apportering av räv och mård, vattenapportering och lugn på pass - alla viktiga delar för allroundhunden som ska användas vid jakt men också delar ur de olika proven som vi genomför med våra hundar inom SVK.
flog, spår, apportering av räv och mård, vattenapportering och lugn på pass - alla viktiga delar för allroundhunden som ska användas vid jakt men också delar ur de olika proven som vi genomför med våra hundar inom SVK.
Det var en härlig dag ute, och som vi kan vänta oss av en jämtländsk sommar så kom regnet, men lagom till det var dags för lunch. Klubben bjöd medlemmarna på grillade hamburgare och vi hade en trevlig lunch i konferenslokalen.
















Klubbmästerskap i apportering Jämtland
Vi avslutade dagen med KM i apportering. Upplägget var nytt och deltagande hundar skulle med pepp och hejarop hämta så många dummies som möjligt under en bestämd tid, två minuter. Alla åskådare var uppslukade av alla duktiga hundar som hämtade dummy efter dummy att vi fick flytta ut kaffe och bulle och kalasa samtidigt som vi hejade på alla deltagare.






KM segare i apportering Jämtland
Vinnare ur KM Apportering i Jämtland blev Sigrid med Agneta Norberg, följt av Tikka med Emma Fors och på tredje plats Säiva med Pernilla Bengtsson. Bra jobbat!

Sigrid med Agneta Norberg. Foto: Anna Fors Ward

Foto: Anna Fors Ward
Det var en mycket trevlig dag och det upplevdes att glädje bubblade med medlemmarna och
det känns som om alla träffade någon ny medlem under dagen.
det känns som om alla träffade någon ny medlem under dagen.
Resterande bilder för Jämtland tagna av: Emelie Eriksson
Fler bilder från Jämtland finns på SVK JV's Facebook-sida. (Tagna av Michaela Jansson)
Medlemsdagen i Västernorrland
I Västernorrland anordnades medlemsdagen i Härnösand hos Fågelhundar Höga Kusten.
Dagen startades med en tipsrunda tillsammans med sin hund för att alla hundar skulle vara
avrastade innan föreläsningen med Jan Svensson började och som handlade om hundens utfodring och energibehov samt vilken inverkan och skillnad fodret kan ha på en hund i arbete. Något som är viktigt för alla hundar, men särskilt för de hundar som har långa arbetsdagar som hårt arbetande hundar, vilket våra raser är. Under hela föreläsningen fanns det utrymme för frågor och diskussion och det kändes som att det här var ett ämne som engagerade då många delade med sig av både egna erfarenheter och/eller kom med relevanta och intressanta frågor. Föreläsningen var mycket uppskattad av de medlemmar som fanns på plats.


Efter en trevlig lunch med grillade hamburgare var det dags att bryta upp för att få ta del av Peter Hoyers erfarenheter som utställningsdomare då Peter är domare för samtliga raser inom grupp 7 och väl känner till den stående fågelhundens arbetssätt. Peter visade med sin gordonsetter Maddox vad man som domare bedömer, men pratade också om varför en god exteriör för den hårt arbetande stående fågelhund är så betydelsefull.



Efter Peter tog Kenth Gustafsson vid och alla hundar fick möjlighet att träna en stund med både passivitet och inkallning i samband med fågel.


Efter eftermiddagsfikat var det Hans Forsberg som äntrade scenen på Gustafssons loge och föreläste om varför skogsfågelinventeringarna är så viktiga utifrån att vi även i framtiden ska kunna få jaga skogsfågel. Om detta ämne engagerade deltagarna så finns det kanske inget bra ord att beskriva stämningen när man fick klart för sig hur mycket "killgissningar" som Naturvårdverket använder sig av när det är Birdlife som på något sätt äger den officiella agendan på de olika skogsfåglarnas numerärer och som i framtiden kan komma att negativt påverka skogsfågeljaktens förutsättningar och omfattning.

KM i apportering Västernorrland
Precis som i Jämtland avslutades dagen med en apporttävling, så mycket apporter som möjligt på 2,5 minut. Upplägget var att alla hundar, oavsett ålder, skulle kunna vara med. Vann apporttävlingen gjorde de mer rutinerade och erfarna hundarna. Slutlig segrare blev Roger Sjödin med sin Vildfjärdens Liston.


Bilder tagna av: Anette Gustafsson. Fler bilder från Västernorrland finns på SVK JVs Facebook-sida.